Artykuł sponsorowany

Na jakich powierzchniach można wykonywać nadruki?

Na jakich powierzchniach można wykonywać nadruki?

Nadruki na różnych powierzchniach to coraz popularniejsza forma personalizacji przedmiotów, odzieży i materiałów reklamowych. Druk na tak różnorodnych materiałach jak tkaniny, szkło, metal czy plastik staje się coraz bardziej dostępny dzięki postępowi technologicznemu. W związku z tym warto poznać najważniejsze techniki druku stosowane w Polsce oraz jakie są ich zalety i ograniczenia.

Na czym można wykonać nadruk?

Druk na tkaninach to jedna z najbardziej popularnych form nadruków. Wykorzystuje się go zarówno do produkcji odzieży z indywidualnym wzorem, jak i do tworzenia materiałów reklamowych, takich jak banery czy flagi. W Polsce stosuje się kilka technik druku na tkaninach, m.in. sitodruk, druk cyfrowy (DTG) oraz termotransfer. Sitodruk to tradycyjna metoda druku, która polega na przenoszeniu farby przez specjalne sito na tkaninę.

Druk cyfrowy DTG to nowoczesna technologia umożliwiająca bezpośredni druk na tkaninie przy użyciu specjalnej drukarki. Pozwala ona na uzyskanie wysokiej jakości i trwałości nadruku w Szczecinie czy innym mieście, jednak jest mniej ekonomiczna niż sitodruk. Termotransfer to technika polegająca na przenoszeniu obrazu z papieru na tkaninę za pomocą ciepła i ciśnienia. Jest to metoda szybka i stosunkowo tania, ale może być mniej trwała niż pozostałe techniki.

Szkło i ceramika to materiały, które również można ozdobić nadrukami. W Polsce stosuje się do tego celu głównie dwa rodzaje technik druku, tj. druk UV oraz sublimację. Druk UV polega na utwardzaniu specjalnych farb za pomocą promieniowania ultrafioletowego, co pozwala na uzyskanie trwałego i wyraźnego nadruku na powierzchni szkła czy ceramiki. Jest to metoda stosunkowo droga, ale dająca bardzo dobre efekty wizualne. Sublimacja to proces przenoszenia obrazu z papieru na powierzchnię szkła lub ceramiki za pomocą ciepła. Nadruk jest trwały i odporny na ścieranie, jednak może być mniej wyrazisty niż w przypadku druku UV.

Metal to kolejny materiał, na którym można wykonywać różnorodne nadruki. W Polsce najczęściej stosuje się do tego celu technikę druku UV, która pozwala na uzyskanie trwałego i wyraźnego nadruku na powierzchni metalu. Druk UV jest szczególnie polecany do drukowania na przedmiotach takich jak breloki, opakowania czy elementy dekoracyjne. Alternatywną metodą jest grawerowanie laserowe, które pozwala na trwałe i precyzyjne naniesienie wzoru na metalową powierzchnię.