Artykuł sponsorowany

Jakie choroby zębów występują u zwierząt?

Jakie choroby zębów występują u zwierząt?

Choroby zębów u zwierząt są równie powszechne, jak u ludzi, a ich leczenie jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pupili. Warto zatem poznać najczęstsze problemy stomatologiczne występujące u zwierząt, aby móc odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej naszych czworonogów. W tym artykule omówimy cztery najważniejsze kwestie dotyczące chorób zębów u zwierząt.

Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne u psów i kotów?

Najczęstszym problemem stomatologicznym u psów i kotów jest kamień nazębny, który powstaje w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Kamień nazębny może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a także do paradontozy - choroby przyzębia, która może skutkować utratą zębów. Ponadto, u psów i kotów często występuje złamanie zębów, szczególnie tych przednich, które mogą ulec uszkodzeniu podczas gryzienia twardych przedmiotów. Warto również wspomnieć o chorobach miazgi zębowej, takich jak martwica miazgi, które mogą prowadzić do bólu i infekcji.

Również zwierzęta gospodarskie takie jak konie, bydło czy świnie mogą cierpieć na różne problemy stomatologiczne. U koni często występują nierówności w zgryzie, które mogą prowadzić do trudności w żuciu pokarmu oraz bólu. U bydła i świń problemem może być nadmierny wzrost zębów, który może powodować uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej oraz trudności w pobieraniu pokarmu. W przypadku tych zwierząt ważne jest regularne kontrolowanie stanu ich zębów oraz ewentualne korygowanie niewłaściwego zgryzu.

Jak można zapobiegać chorobom zębów u zwierząt?

Podstawą profilaktyki chorób zębów u zwierząt jest odpowiednia higiena jamy ustnej. U psów i kotów warto stosować specjalne pasty do zębów oraz szczoteczki, które pomagają usunąć płytkę bakteryjną. Można także podawać im specjalne przysmaki oraz karmy, które mają działanie oczyszczające na zęby. W przypadku zwierząt gospodarskich ważne jest regularne kontrolowanie stanu ich zębów oraz ewentualne korygowanie niewłaściwego zgryzu. Warto również pamiętać o regularnych wizytach u specjalistów, takich jak stomatolog weterynaryjny w Piotrkowie Trybunalskim, który będzie mógł ocenić stan zębów zwierzęcia oraz zastosować odpowiednie leczenie.