Artykuł sponsorowany

Jak wygląda wstawianie implantów zębowych?

Jak wygląda wstawianie implantów zębowych?

Wstawianie implantów zębowych to coraz bardziej popularna metoda uzupełniania braków w uzębieniu, która pozwala na trwałe i estetyczne rozwiązanie problemu. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu procesowi, omawiając jego etapy, zalety oraz potencjalne ryzyka.

Diagnoza i planowanie

Przed przystąpieniem do zabiegu wstawiania implantów zębowych, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnozy stanu uzębienia pacjenta oraz ustalenie indywidualnego planu leczenia. W tym celu dentysta wykonuje zdjęcia rentgenowskie i tomografię komputerową, które pozwalają na ocenę ilości i jakości kości, w której ma zostać osadzony implant. Na podstawie tych badań lekarz dobiera odpowiedni typ i rozmiar implantu oraz ustala optymalną strategię leczenia.

Zabieg chirurgiczny

Sam zabieg wstawiania implantów zębowych w Oławie polega na wszczepieniu tytanowego śruby w kość szczęki lub żuchwy. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania zależy od ilości implantów oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Po wszczepieniu implantu, na jego powierzchni zostaje nałożona śruba gojąca, która zabezpiecza miejsce zabiegu przed zakażeniem i umożliwia prawidłowe zrośnięcie się implantu z kością. Okres integracji implantu z kością, zwany również osteointegracją, trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie pacjent powinien unikać nadmiernego obciążania miejsca wszczepienia oraz dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Po zakończeniu procesu osteointegracji, lekarz ocenia stan implantu i decyduje o możliwości przystąpienia do kolejnego etapu leczenia.

Odbudowa protetyczna

Ostatnim etapem wstawiania implantów zębowych jest odbudowa protetyczna, polegająca na przygotowaniu i zamocowaniu korony, mostu lub protezy na wcześniej wszczepionym implancie. W tym celu lekarz wykonuje precyzyjny odcisk miejsca zabiegu, na podstawie którego technik dentystyczny przygotowuje indywidualnie dopasowaną odbudowę. Następnie odbudowa zostaje przymocowana do implantu za pomocą specjalnych łączników. Wśród zalet stosowania implantów zębowych można wymienić ich trwałość, estetykę oraz komfort użytkowania. Implanty są trwałym rozwiązaniem, ponieważ mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat, o ile są odpowiednio pielęgnowane. Ponadto, dzięki nowoczesnym technologiom, implanty doskonale imitują wygląd naturalnych zębów, co przekłada się na wysoką estetykę uzupełnienia. Wreszcie, implanty zapewniają komfort porównywalny z posiadaniem własnych zębów, co pozwala pacjentom na swobodne jedzenie i mówienie.